Občianske združenie New Faces / Nové tváre

New Faces Kvapka krvi dopadla nad očakávanie

V duchu humánnych akcií sa Občianske združenie New Faces rozhodlo zorganizovať v spolupráci s Národnou transfúznou službou v Banskej Bystrici už 2. ročník Kvapky krvi. Pod heslom “Darujme spolu život“ sa tak pre ochotných darcov tejto vzácnej tekutiny naskytla možnosť pomôcť, niekomu možno zachrániť život. V utorok 16.10.2012 od 8:00 h do 17:00 h sa dvere na Národnej transfúznej stanici v Banskej Bystrici otvorili dokorán a s vrúcnym uvítaním predsedu New Faces Vladimíra Ivana nimi prešlo mnoho darcov, ktorých konanie a dobré srdce si zasluhuje úctu a rešpekt.

Gro celej tejto akcie spočívalo v úprimnej pomoci. Človek nikdy nevie, aká situácia sa mu v živote postaví do cesty. Nevie, kedy sám bude potrebovať pomoc… O to šľachetnejšie je gesto 129 darcov, ktorí si našli čas, chuť,a možno sami cítili potrebu podporiť takúto výbornú akciu a pomôcť niekomu, kto tú ich pomoc potrebuje.

 Darovať krv, to nie je len prejsť zdravotnou prehliadkou a pustiť krv do krvnej banky. Je to o niečom humánnom a spontánnom, každý darca môže byť na svojčin pyšný. Na akcii sme stretli mnoho ľudí, ktorí nato aj pyšní sú a sú radi za skutok, ktorý vykonali. Po odbere sme sa v čakárni pristavili pri sympatických mladých slečnách z Lavazza Playlandu, ktoré prišli podporiť akciu jednotne ako skupina. Za všetky sa o svoj pohľad na darovanie krvi zmienila Ingrid Greschnerová: „Keďže pracujeme s deťmi a deti sú dar do života, tak sme sa ako celý tím Lavazza Playlandu rozhodli prísť a pomôcť. O akcii sme sa dozvedeli cez Vlada Ivana a vlastne, tak nejako sme čakali nato, kým túto akciu zorganizuje. Darovať krv sme boli vlastne už po druhýkrát, páči sa nám táto myšlienka a radi by sme sa stali pravidelnými darcami. Budeme k tomu viesť aj našich zamestnancov a zákazníkov.“ Skupiniek kolegov z práce, rodín či párov sme videli mnoho. Boli to veľmi pekné pohľady.

[gn_pullquote align=“left“]

Gro celej tejto akcie spočívalo v úprimnej pomoci. Človek nikdy nevie, aká situácia sa mu v živote postaví do cesty. Nevie, kedy sám bude potrebovať pomoc…

[/gn_pullquote]

Kvapku krvi sa rozhodli podporiť aj ľudia z prostredia športu. Krátko po odbere sme v čakárni zastihli aj futbalového trénera FK Dukla Banská Bystrica, pána Norberta Hrnčára. „Krv som sa rozhodol darovať po prvýkrát na základe iniciatívy klubu. Chcel so podporiť túto akciu, ktorá je humánneho charakteru. Prešiel som sitom zdravotných testov a potom sme prešli k samotnému odberu, ktorý prebehol normálne. Odobrali mi 400 ml krvi, keď som potom vstal, trochu sa mi zakrútila hlava, ale inak všetko prebehlo v poriadku. Ak sa takáto možnosť naskytne aj nabudúce a nebudem zaťažený povinnosťami, určite prídem, “zhodnotil svoj dobrý skutok tréner, ku ktorému sa pridal Marián Strelec, technický manažér FK Dukla. „Na základe rozhovoru s Vladom som sa rozhodol darovať krv a podporiť dobrú myšlienku nadácie New Faces, s ktorou naša Dukla spolupracuje. Venovali sme do tejto akcie 50 vstupeniek na zápas FK Dukla – MFK Ružomberok. Darovanie som absolvoval ako prvodarca a rozhodol som sa v tom pokračovať, pretože každý z nás to raz môže potrebovať.“ O svoje pocity sa s nami podelil aj Martin Majling, vedúci Správy športových a telovýchovných zariadení mesta Banská Bystrica. „Darovať krv chodím od svojich 18- tich rokov, toto bol už môj 13. odber. Na túto akciu som prišiel vďaka Hruškovi (ako Vlada familiárne prezývajú), ktorý ma oslovil a ja som si svoj pracovný čas upravil tak, aby som mohol prísť. Je to veľmi pekná myšlienka a teší ma, že aj keď sem prídu prvodarcovia, chytí ich to a začnú chodiť pravidelne, čo je super. Som rád aj za seba, že som tu, priznám sa, že v ten deň ako idem darovať krv a deň po ňom som šťastný, lebo mám v sebe pocit, že som niekomu pomohol. A čo sa týka nášho združenia, aj my sme darcom poskytli darček, konkrétne 50 voľných lístkov na verejné korčuľovanie. Na takejto báze dobročinnosti sa pokúsime urobiť pre New Faces čo najviac.“ Je potešujúce, že aj športovci a ľudia z tohto odvetvia nášho života majú k darcovstvu takýto pozitívny postoj. Skutočne inšpirujúce, hodné nasledovania.

Spokojný s celou akciou bol aj hlavný iniciátor a strojca akcie Vladimír Ivan. Ako predseda New Faces neskrýval radosť a potešenie, že sa Kvapky krvi zúčastnilo mnoho darcov. Ich účasťou bol milo prekvapený. „V tomto roku sa naše Občianske združenie rozhodlo už po druhýkrát tohto roku zorganizovať túto humánnu akciu v snahe aspoň čiastočne pomôcť zastaviť negatívny trend nedostatku krvi. V rámci toho, že tejto tekutiny nie je nikdy dosť sme chceli motivovať aj prvodarcov, aby si našli cestu do Národnej Transfúznej stanice a prišli podporiť dobrú vec. Každý darca bol odmenený darčekmi od sponzorov akcie, niektoré veci dostal namieste, v iných bol zaradený do žrebovania. Chceli sme darcov motivovať aj takouto cestou a preto dúfam, že dnešný deň naplnil krvnú banku a že sme pomohli naplniť myšlienku akcie “Darujme spolu život“. V podobných akciách budeme pokračovať aj naďalej a budeme veľmi radi, keď sa stretnú s podobným záujmom verejnosti.“ Táto akcia doplnila ďalšej zmyselnosti v jeho iniciatívach, ktorými pomáha ľuďom. A to v dnešnej dobe nerobí takmer nik.

Celé podujatie teda nemožno hodnotiť nijak inak ako pozitívne. Účasťou i samotným priebehom predčilo očakávania. Tie síce neboli pesimistické, ale takouto humánnou iniciatívou ľudí môžeme byť jedine potešení. Ďakujeme a veríme, že i ďalšie aktivity New Faces budú mať podobnú odozvu a budeme môcť pomáhať ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú.